Dzisiaj jest poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

 • Sławomir Sadowski

  Stanowisko: Senator RP

  Miejscowość: Pasłęk, Elbląg

  Oceń tę osobę

  Wyślij sms na numer 7148 o treści:

  wm.tak 2200
  jeżeli oceniasz osobę pozytywnie

  wm.nie 2200
  jeżeli oceniasz osobę negatywnie

  Więcej o zmianach w głosowaniu »

  Koszt SMS: 1zł+VAT.

  Ocena: - (brak głosów)
  Pozytywnie oceniony przez 0 z 0 osób
  Miejsca w rankingach:

  Samorządowym: -

  Ogólnym: -

  Opis:
  Urodził się 19 grudnia 1948 r. w Pasłęku. Ukończył szkołę podstawową nr 1 i Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Grunwaldu w Pasłęku. W 1970 r. rozpoczął studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

  Mówi o sobie:
  -Szczególnie istotne były wydarzenia Grudnia ’70, kiedy to byłem świadkiem pożaru gmachu Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku. W trakcie studiów byłem wielokrotnie przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa.

  Po studiach pracowałem jako nauczyciel w szkole podstawowej, a następnie w 1977 r. podjąłem pracę nauczyciela w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Elblągu. W 1980 r. wraz z bratem Andrzejem założyłem firmę budowlaną w Pasłęku. W najniebezpieczniejszych czasach byłem członkiem NSZZ „Solidarność”. Pod koniec 1989 r. zostałem wiceprzewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Pasłęku. Byłem też współzałożycielem i redaktorem „Gazety Pasłęckiej”. Od 1990 r. pełniłem funkcję prezesa Koła „Porozumienie Centrum” w Pasłęku, a w 1992 r. zostałem wybrany na wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego PC. W 1993 r. zasiadłem w Naczelnej Radzie Politycznej PC. W latach 1990-1993 pracowałem jako nauczyciel historii w Zespole Szkół w Pasłęku, a następnie zostałem zatrudniony w 1993 r. jako nauczyciel historii i WOS w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Elblągu, gdzie pracuje do dzisiaj. W 1995 r. zostałem rzecznikiem praw ucznia ZSO w Elblągu. Od 1994 r. przez sześć lat pełniłem funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego w Elblągu. W tym okresie organizowałem spotkania dla młodzieży klas średnich ze znanymi historykami, politykami i dziennikarzami. Ponadto jestem autorem wielu książek historycznych. Współpracowałem z: Dziekanem Wydziału Filologiczno-Historycznego UG – prof. dr hab. Józefem Arno Włodarskim czy też ks. dr Wiesławem Rodzewiczem.

  Od lat organizuję akcje charytatywne, z których dochód przekazuję na potrzeby ciężko chorych dzieci. Z własnych funduszy przekazuję nagrody dla najlepszych maturzystów, biorących udział w konkursach historycznych i wyróżniających się w nauce szkolnej. W swojej karierze pedagogicznej przygotowywałem wielu laureatów Ogólnopolskich Olimpiad Historycznych. Byłem jednym ze współorganizatorów słynnej w Polsce Konferencji Naukowej poświęconej poszukiwaniom Bursztynowej Komnaty. Dzięki temu miałem okazje wystąpić w wielu programach telewizyjnych prezentowanych za granicą oraz rosyjskim filmie pod tytułem „Tajemnica Bursztynowej Komnaty” (2002r.), w którym brali udział również politycy światowego formatu; G. Bush, T. Blair, W. Putin, G. Schroder.

  Sławomir Sadowski z wnukiemW 1997 r. byłem redaktorem naczelnym gazety PC „Jednak Centrum”. W 1998 r. kandydowałem w wyborach do Sejmiku Samorządowego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, odnosząc duży sukces (trzecie miejsce w województwie). Do lipca 1999 r. byłem wiceprzewodniczącym Sejmiku, w którym sprawowałem funkcję przewodniczącego Komisji Heraldycznej, wiceprzewodniczącego Komisji Oświaty i Kultury, członka Komisji Bezpieczeństwa. W 2001r. otrzymałem tytuł „najlepszego samorządowca Warmii i Mazur” (głównym patronem konkursu był Dziennik Elbląski i Gazeta Olsztyńska). W 2002 r. zostałem wybrany do Rady Powiatu Elbląskiego, gdzie przewodniczyłem posiedzeniom Komisji Rewizyjnej.

  25 września 2005r. zostałem wybrany na senatora RP. Uzyskałem wówczas zdecydowanie najlepszy wynik z spośród wszystkich kandydatów. W Senacie RP ( 2005-2007) byłem wiceprzewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz członkiem Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Pozyskiwałem duże środki finansowe dla urzędów pracy, na imprezy sportowe dla szkół oraz Wspólnoty Polskiej Polaków za granicą.

  Nieprawidłowe lub niepełne dane? Zgłoś to nam.

Komentarze

 1. uczeń #15708 | 83.11.*.* 8 wrz 2011 15:35

  Świetny pedagog, erudyta, choć nie popieram PiS, zawsze głosowałem do Senatu za panem Profesorem.

  !

 2. Dodaj swój komentarz

           
           
  __  ___  _ _ __ 
  \ \ / / | | | '__|
   \ V /| |_| | |  
   \_/ \__,_|_|